Netransparentní Boleslav Majetkové přiznání primátora R.Nwelatiho?

12.06.2018

K 30. listopadu minulého roku měli (podle novely zákona o střetu zájmů) podat všichni komunální politici průběžné majetkové přiznání do veřejného registru, který spadá pod ministerstvo spravedlnosti. Raduan Nwelati je bohužel jediným z 26 primátorů v ČR, který ho nezveřejnil.

Cílem centrálního veřejného registru byla krom snahy bojovat proti korupci, také snaha udělat politiku o něco transparentnější. Díky majetkovému přiznání se totiž každý občan či novinář může podívat na majetek politika a udělat si představu, zda-li daný politik nezískává se svou funkcí nějaké vedlejší benefity ve formě movitých či nemovitých darů. Zářným příkladem takovéto formy korupce byla např. kauza Grossova bytu před několika lety.

Problém je tedy jasný, bez majetkového přiznání tak vysokého politika, kterým pan Nwelati rozhodně je, nikdo neví a nemůže si ani ověřit, zda-li on osobně není korumpován. Tím rozhodně nechceme tvrdit, že je, protože to nemůžeme nijak dokázat, avšak když se podíváme zpět do minulosti např. na několik let starou kauzu, kdy si pan Nwelati koupil luxusní dům v Michalovicích za 5 milionů (odkaz máte v komentářích), tak se nám to přinejmenším zdá podezřelé.